Tragedie v Havířově.

Vyjadření občana k teto situaci sledujícího vývoj v Havířově.
(KLIKNI NA NADPIS)

Převzato z www.centrum.cz

Střelba na radnici: Vrah hledal jiného?

       Martin Balšán

Obětí útoku byl Martin Balšán, náměstek havířovské primátorky město Havířov

21:25 | 18.9.2006 Aktualizováno

Roman Staněk, red dom, čtk

Havířov - Nová fakta v případu vražedné střelby na radnici v Havířově: podle vyjádření z místa činu mohla tragédie skončit ještě hůř, než smrtí dvou lidí.

Bývalý ředitel Technických služeb Havířov Pavel Slíva nejprve v Ostravě zastřelil advokátku, která technické služby zastupovala. Pak se vydal do Havířova, kde zastřelil ekonomického náměstka primátorky, dvaatřicetiletého Martina Balšána. Následně spáchal Slíva sebevraždu.

Podle poznatků Aktuálně.cz, které úřady zatím s ohledem na počáteční stav vyšetřování nechtějí komentovat, mohla mít tragédie ještě větší rozměry. Informace z místa činu totiž naznačují, že Slíva mohl mít původně jiné úmysly.

   Vojtěch Kozák

Zastupitel Vojtěch Kozák - mířil vrah za ním?Autor: město Havířov

Podle slov havířovského zastupitele, který si nepřál být jmenován, se Slíva u vchodu vyptával ženy, která sbírá žádosti o interpelace veřejnosti na to, kde přesně sedí zastupitel Vojtěch Kozák (ČSSD).

Právě tento muž figuruje v představenstvu společnosti Technické služby. A hlavní veřejně dostupnou verzí motivu Slívova činu je právě dlouholetý spor o proplacení akcií této firmy.

Naopak s obětí, dvaatřicetiletým náměstkem Balšánem, podle některých lidí z radnice Slíva žádné osobní problémy nikdy neměl - alespoň ne veřejné. "Neumím si vysvětlit, proč zastřelil právě jeho. Neměl s tím nic společného, já jsem byla předkladatelkou toho návrhu. Vlastně jsem se dnes podruhé narodila," řekla Aktuálně.cz primátorka Havířova Milada Halíková

Nabízí se proto verze, že náměstek Balšán střelce mohl vyrušit ve chvíli, kdy chtěl s pistolí v ruce vstoupit do místnosti obsazené radními.

"Je to hrozná tragédie, protože je to člověk, který byl mým nejbližším spolupracovníkem po celé čtyři roky. Navíc je zhruba ve věku mého syna," dodala Halíková.

Zastupitel Kozák, na nějž se střelec původně ptal, přitom shodou okolností na jednání chyběl - byl u lékaře.

Šlo o cenu akcií

Faktem nicméně zůstává i to, že zavražděný Balšán ve své pozici podepisoval všechny klíčové dokumenty, tedy i ty o technických službách. A střelec Slíva se více než dva roky domáhal finančního vypořádání právě za své akcie technických služeb. Hodnota akcií dosahuje podle informací z místního tisku několika milionů korun, město mu však za ně nabízelo jen 600 tisíc korun.

"Domnívám se, že statutární město Havířov se zmocnilo nezákonným způsobem akcionářských práv k mým akciím," řekl Slíva v březnu v pořadu Případ pro reportérku ČT.

   Zavražděná advokátka

První obětí byla advokátka Ivana Kabzanová Zdroj: ČTK

Primátorka Milada Halíková pro Aktuálně.cz uvedla, že na programu dnešního zasedání byl i bod, kdy se mělo projednat, zda město odkoupí od exředitele Slívy akcie technických služeb.

"Tato kauza se táhne už dva roky. Chce, aby město od něj koupilo akcie v řádu milionů, přitom on je koupil za tisíce. Byli jsme připraveni mu opakovaně říci, že je odkoupíme, ale ne za cenu, jakou chtěl on. Naši i jeho advokáti potvrdili, že nemá na tak vysokou cenu nárok," řekla primátorka Aktuálně cz.

Podle primátorky by ani dnes zastupitelstvo pravděpodobně nerozhodlo ve Slívův prospěch.

Případ může nepřímo souviset i s chystanými volbami do zastupitelstev. Podle zdroje ČTK se Slívy zmocnil strach, že až nastoupí nové zastupitelstvo, nedostane vůbec nic. "Blížící se komunální volby určitě hrály roli. Slíva měl pocit, že když se nerozhodne teď, nové vedení by mu nic nedalo," řekl člověk znalý poměrů na havířovské radnici. 

Nova natočila místo činu 

Podle primátorka se vražda stala, když zastupitelé projednávali zcela jiný bod programu. "Tehdy pan náměstek odešel telefonovat do zákulisí kulturního domu, kde se zasedání konalo, odtamtud jsme slyšeli výstřely," řekla primátorka.

Na zasedání bylo kromě zastupitelů asi dvacet hostů z řad veřejnosti, Pavel Slíva tam chodil pravidelně, když se projednával prodej jeho akcií.

Vedení města okamžitě volalo policii a záchranku, pracovníci radnice se pokusili - bezúspěšně - muže oživit.

Havířovští policisté byli podle primátorky na místě během pěti minut a požádali všechny přítomné, aby neopouštěli budovu.

Reportérce televize Nova se nicméně před osmou večer podařilo místo vraždy zcela bez potíží natočit - vpustila ji uklízečka poté, co vyšetřovatelé opustili místo činu. V živém přenosu tak diváci mohli vidět záběry z místnosti, kde náměstek Balšán dodýchal.


Zpět.